تاثیرگذارترین فیلم های دهه دوم از هزار سومین | نخبه منتقدان بزرگ نیویورک تایمز

همشهری آنلاین – مهدی فروتن: فیلم های این فهرست (خودی داشته باشیم یا خیر) در دنیای سرگرمی و فراتر از آن تضاد ایجاد کرده اند. تو زمانه سیاست زده، تاثیر این فیلم ها بیشتر از دید ایدئولوژیکی، با مباحثه هایی که درمی افکنند و شوری که برمی افروزند سنجیده می شود. درون دوران هژمونی بلاک باسترها و تفوق پخش اینترنتی، این آثار نماینده یک تجارت و گروهی از تماشاگران سرمد و گاهی اندوه پرهیاهو هستند.

آنچه پیش رو دارید، سیاهه ۱۰تایی تاثیرگذارترین فیلم های دهه ۲۰۱۰ است (بوسیله زیبایی الفبایی انگلیسی) به تفویض مانولا دارگیس و ای.اُ اسکات، منتقدان ارشد نامه نیویورک تایمز؛ دومین دهه از سومین هزار تاریخ.

۱. تک تیرانداز آمریکایی – ۲۰۱۴: نمایشنامه کلینت ایستوود درباره عمر و مرگ کریس کایل، تک تیرانداز ارتش آمریکا داخل کریسمس ۲۰۱۴ روی پرده رفت و پرفروش ترین فیلم سال در بازار داخلی آمریکا شد؛ تنها فیلم یک دهه اخیر که نه بخشی از یک نام مبصر حیات خیر دشت استودیو دبزنی و البته صدرنشین جدول فروش شد. فیلم تماشاگران آمریکایی را بوسیله دو قطب مقابل و ضد محاکمه های جنگ طلبانه انشعاب کرد و نشان داد بادهای سیاسی کدام سمت می وزند.

۲. انتقام جویان – ۲۰۱۲: نه امتداد ها پدیده ای تازه بودند نه دنیای ابرقهرمان ها شلوغ و طولانی و پرسر و صوت. تا اینکه دیزنی سراغ مارول رفت و این همکاری را نظیر یک انفجار بزرگ داخل صنعت سینما بوسیله دارایی های خویشتن افزود. سپس این فیلم از راه رسید و پایه های حکومت دنیای سینمایی مارول را ماخذ نهاد. حالا چه دوست باشیم چه نه، همه داریم تو این جهان زندگی می کنیم.

۳. ماهی سیاه – ۲۰۱۳: بسیاری از مستندهایی که می خواهند توجه مردم دنیا را بوسیله یک موضوع احضار کنند، معمولا به هدف نمی رسند. این اصیل بوسیله کارگردانی گابریلا کاپرت ویت روایتی افشاگرانه است از بدرفتاری با نهنگ قاتل پارک موضوعی سی ورلد (دنیای دریا) که درک عمومی و رفتار مستخدم و قانون را به سود این سبع ها دگرگون کرد.

۴. ساقدوش ها – ۲۰۱۱: تصویری که کمدی پال فیگ از دنیای زنان ارائه داد، کلیشه های جنسیتی را شکست و مدلل کرد نسوان هم می توانند بامزه باشند، بخندند و بخندانند. استاندارد این ماجرا تیمار ملیسا مکارتی است که پس از این فیلم به یکی از معدود هنرپیشه های تازه دنیای سینما درون یک دهه گذشته تبدیل شد.

۵. خنک خورده – ۲۰۱۳: انیمیشن موزیکال دیزنی نه تنها غلبه خود و برنده بازی هایش را به رخ کشید، که استعداد شگفت انگیز تماشاگران زوجه سینما را هم یادآور شد. فیلم یکی از بزرگ ترین داستان های یک دهه صنعت سینما اسم گرفت و تماشاگرانش کمک کردند جزو پرفروش ترین انیمیشن های تاریخچه سینما شود. ضمن اینکه دیزنی بخ لطف این فیلم بار دیگر عادات رمان های پریان خود را برای نسل تازه بازتعریف کرد.

۶. برو بیرون – ۲۰۱۷: فیلم هنری و بیش موفق جردن پیل درون زمان حکمرانی تنها رئیس جمهوری سیاهپوست کتاب سینما با یک قهرمان سیاه ساخته و بخشی پس از ورود دانلد ترامپ بوسیله قصر سفید اکران شد. استقبال مردم از این فیلم ترسناک قواعد اسلوب سینمایی وحشت را بازنویسی و فصلی تازه درون رونق این آثار آغاز کرد.

۷. بازی های گرسنگی: اشتعال – ۲۰۱۳: دومین فیلم از این مجموعه سینمایی کنار اساس ادبیات های نوجوانانه سوزان کالینز جایگاه یک ستاره بزرگ و پرفروش را برای جنیفر لارنس به ارمغان آورد و پرفروش ترین فیلم سال شد. ضمن اینکه ابتدایی فیلم در یک پیرامون بسیار تمام لقب گرفت که فاتح آن یک زن است.

۸. مهتاب – ۲۰۱۶: فیلم افسون شده و کم نفقه بری جنکینز داخل پیرامون ۸۹ عادات اهدای جوایز اسکار مهم ترین فرق را در تاریخچه آکادمی اسکار رقم زد؛ نخستین فیلم از یک فیلمساز آفریقایی آمریکایی که تر اسکار بهترین فیلم می شود. آنچه جنکینز ساخته، زیاد شبیه فیلم های هنری اروپا و آمریکاست.

۹. اوکجا – ۲۰۱۷: فیلمی که بونگ جون هو برای نتفلیکس ساخت و اکران آن صنعت سینما را تکان داد. این اولین فیلمی بود که مرزهای پرده بزرگ سینما و قاب کوچک تلویزیون را به اندوه زد و نمایش آن درون عید کن جنحالی شد. فیلمساز عنف ای هم به جنان چنان جایگاهی رسید که فقط دو سال بعد با «انکل» فسیل طلا و اسکار و ده ها جایزه مهم سرما.

۱۰. فساد های ستاره ای: نیرو برمی خیزد – ۲۰۱۵: این مجموعه که اکنون بخشی از خلافت دیزنی است، با جی جی آبرامز روی صندلی کارکردانی و یک سه گانه نو بازگشت. آستان پررنگ تر قهرمانان زن و کاربرد نوآورانه از شخصیت های رنگین پوست سویه شاخص فیلم بود که به مذاق تماشاکران هم خوش آمد. هر چند هواداران هراسناک سه گانه اول چندان از این ماجراجویی راضی نبودند.