پادکست چیست؛ ۱۷ دانستنی کاربردی درباره پادکست بخاطر عاشقان تدریس

پادکست یکی از محبوب ترین ابزارها و متد های تحصیل و رشد و توسعه فردی است. اگر به تفکر مشغله های فراوان بوسیله مشقت فرصت فراگیری جلوه گر می کنید و مدت هاست هیچگاه قدمی در انگیزه رشد فردی برنداشته اید، این مقاله خصوصی خودِ خویشتن شماست. داخل این مقاله ضمن معرفی کردن مفهوم پادکست، ۲۰ دانستنی اساسی و کاربردی درباره ی پادکست و نحوه ی استفاده از آن را اظهار می کنیم.

حتما بخوانید:چطور رفت و آمد به محل کار را جذاب تیز کنیم؟۱۸ سرگرمی جذاب که بهره وری را اوج می برند۶ عادت صبحگاهی که بهره وری شما را در طول روز افزایش می دهد ۱. پادکست چیست؟

پادکست عبارت است از گفت وگوهای رادیواینترنتی که می توانید فایل شان را دانلود و قاعده فرصت گوش کنید. کلمه ی پادکست (Podcast) از اختلاط دو واژه ی پاد (Pod) و برودکست (broadcast) تشکیل شده است. عزیمت از پاد همان دستگاه های آی پاد است. به این ذهنی که پادکست محتوایی قابل محموله است و می توانید در هرجایی به آن گوش کنید. برودکست نیز به ویژگی رادیویی پادکست ها رمز دارد. بنابراین پادکست گفت وگوی صوتی ضبط شده ای بین قوطی و مهمان است که می توانید متین مثل گفت وگوهای رادیویی به آن گوش کنید. پادکست حتی می تواند صبحت انفرادی کسی باشد که افکار و تجربیاتش را با دیگران بوسیله ابونمان می گذارد. موضوع پادکست ها نیز محدودیتی ندارد و می تواند درباره ی هر موضوعی باشد، از کسب و فقره وبازاریابی اندوهناک تا گردشگری، یوگا و غیره. ۲. چگونه پادکست گوش کنیم؟

پادکست شنوایی کردن خیلی آسان برنده از آن چیزی است که فکرش را بکنید. می توانید فایل های صوتی را در آیتونز یا وب سایت پادکسترها (تولیدکنندگان پادکست) خیز وجو کنید و فقط با فشردن تکمه ی پلی بشنوید. به عبارتی پادکست ها محبوب ترین نوع شنیدن محتواهای رادیویی درون حین رفت وآمدهای روزمره هستند. پادکست ها را می توانید علاوه بر آیپاد روی لپ تاپ، آیفون خواه گوشی های اندروید، ام پی رطوبت پلیرها، تبلت و هر وسیله دیجیتال قابل محموله دیگری شنوایی کنید. ۳. تفاوت بین پادکست، مفارقت و اپیزود یا قسمت چیست؟

پادکست مجموعه ای از چندین محتوای پرونده شده است که قائم مثل برنامه های تلویزیونی حول ایده یا درون مایه ی مشخصی می چرخد. این فایل های صوتی براساس ترتیب زمانی یا موضوعات ثانویه منفصل بندی می شوند و هر فصل نیز خود شامل فهرستی از اپیزودهای مستقل است. ۴. آیا پادکست ها رایگان اند؟

بیشتر پادکست ها مجانی اند، اما برخی از آنها هم رایگان نیستد و نرخ بخشی دارند که آنها در سایت های پادکست مثل آیتونز و نمونه های ایرانی سایت های خصوصی پادکست پیدا کنید. ۵. تایم شیفت یا تأخیر زمانی درباره ی پادکست ها به چه معناست؟

تایم شیفت درباره ی پادکست ها به این معناست که پادکست برضد پخش درون زمان واقعی، داخل زمان دلخواه شنونده قابل پخش است. یعنی هر پادکستی که می شنوید، از پیش ضبط شده است و به همین خیال می توانید هروقت که دل تان می خواهد به آن گوش کنید. این درحالی است که دستور کار های رادیویی ساعت مواجب دارند و اگر سر شایسته کردن موفق بوسیله شنیدن سندیت نشوید، از کف تان رفته اند. مزیت دیگر پادکست ها این است که می توانید صحبت ها را جلو یا تعاقب ببرید خواه یک قسمت را چند وعده گوش کنید. همچنین درون پادکست ها از وقفه ی پیام های تجارت نیز خبری نیست. ۶. آیا بخاطر پادکست گوش کردن باید به اینترنت متصل بود؟

پادکست برای زندگی های شلوغ پلوغ امروزی مخلوق شده است و کاربری آسانی دارد. می توانید اپیزودها را یکی یکی دانلود و بعدا بوسیله رخساره آفلاین پلی کنید. همچنین می توانید از محدودیت های گوش کردن آفلاین اپلیکیشن های پادکست مانند آیتونز و استیچر (Stitcher) بهره ببرید. ۷. آیا بخاطر پادکست شنوایی کردن حتما باید خوره ی فن شناسی بود؟

به هیچ وجه! پادکست گوش کردن به سادگیِ گام سرقت کردن تو پارک است و اصلا هم نیازی ازاله که حتما خورنده ی تکنولوژی باشید. ۸. آیا پادکست را باید با حواس کاملا جمع شنوایی کرد؟

لزوما این نعوظ نیست. برای اینکه پادکست ها صوتی هستند، می توانید آنها را در پس بنیاد ی فعالیت های دیگری که بوسیله تمرکز تمام احتیاج ندارند (مثلا در حین رانندگی، انجام کارهای منزل یا پیاده روی) شنوایی کنید. درواقع پادکست ها عمل کارهای تکراری و کسل کننده را لذت پاره تر می کنند و به نوعی غذای تامل محسوب می شوند. چنانچه برای رشدوتوسعه ی محدودیت لحظه کافی ندارید و فرصت زیادی برای همدستی در گفت وگوهای آموزنده پیدا نمی کنید، پادکست گوش کردن می تواند ترفند آسانی برای تحصیل و رشد فردی شما باشد. ۹. بهترین زمان پادکست گوش کردن چه وقتی است؟

بیشتر افراد در طول روز آن احترام مشغله دارند که به سختی می توانند روی دریافت معلومات جدید و یادگیری تمرکز کنند. برای کسانی که مشتاق یادگیری هستند، شاید بامداد ها تو حالی که برای فاتحه روز آماده می شوند زمان بهتری برای پادکست گوش کردن باشد. همچنین، پادکست ها را می توانید درون نفس رفت وآمدهای روزمره گوش کنید. وقتی پس از خاتمه روز کاری درحال فراغت هستید نیز فرصت مناسبی بخاطر پادکست گوش کردن است. ۱۰. پادکست گوش کردن چه فوایدی دارد؟

پادکست گوش کردن باعث اضافه قابل توجه زمان صرف کردن شده برای تحصیل می شود. حتی چنانچه نصیب چند دقیقه ی کوتاه هم باشد بی فایده حلق. آنچه یاد می گیرید، جایی عاری اینکه انتظارش را داشته باشید به دردتان خواهد خورد. همچنین، پادکست ها می توانند متجاوز الهام پاره باشند و حتی باهوش ترتان کنند.

مطالعات نشان داده است که پادکست گوش کردن با فوایدی ازجمله تقویت تسلط های شنیداری و بهبود تمرکز همراه است. بوسیله علاوه چون هنگام پادکست شنوایی کردن معمولا جدیت می کنیم ماجرایی را که می شنویم تصویرسازی کنیم، به قوه ی تخیل مان نیز کمک خواهد شد. همچنین جالب است بدانید که مطالعات علامت داده است بیشتر کسانی که به طور منظم پادکست گوش می کنند، معمولا درآمد متوسط خواه بالاتر دارند و از قشر فراگیری کرده هستند. ۱۱. چگونه پادکست های موردعلاقه مان را تشخیص دهیم؟

پلی لیست یا همان فهرست پخشِ بیشتر پادکست ها دارای مقدمه ای صوتی است که موضوعات پوشش داده شده را معرفی می کند و از این شیوه می توانید تا حدودی به محتوای کلیِ کلکسیون جای پا ببرید. همچنین هر اپیزود عنوان مختص بوسیله خودش را دارد که تفکر یا ایده ی غالب گفت وگو را تشریح می دهد. به این نظم به صبر می توانید پادکست موردعلاقه تان را از بین پادکست های مختلف امتیاز بدهید. ۱۲. آیا می توانیم مشترک پادکست موردعلاقه مان شویم؟

بله. بوسیله صبر می توانید مشترک پادکست موردعلاقه تان شوید تا هروقت که اپیزود جدید منتشر شد هوشیار شوید. برای این کار فقط کافی است روی کلید سابسکرایب خواه تعهد پرداخت در وب سایت پادکستر یا آیتونز و استیچرز کلیک کنید تا بوسیله این ترتیب از بوسیله روزسانی اپیزودها مکان نمانید. ۱۳. چرا پادکست ها این قدر پرطرفدارند؟

پادکست ها بوسیله ویژه بخاطر کسانی که زندگی پرمشغله ای دارند و فرصت پرورش پدیدار نمی کنند خیلی به درد می خورند، چراکه چکیده ی بهترین آموزش ها و ایده های وحی پاره مهمانان شناخته شده را در قالبی سنگ فندک داخل اختیار شنونده قرار می دهند. چنانچه برای تان سخت است که برای رشدوتوسعه ی فردی خود وقت بگذارید، به دستیار پادکست ها به فراغت می توانید خودتان را پرگیر موضوعات موردعلاقه تان به روز نگه دارید. ۱۴. با چه مایه هایی می توان پادکست گوش کرد؟

پادکست ها را می توانید روی دستگاه های متنوع مشابه موبایل، لپ تاپ، تبلت و سایر دستگاه های دیجیتال قابل محموله ایفا کنید. حتی می توانید موبایل تان را به اسپیکر ماشین وصل کنید یا فایل ها را روی فلش بریزید و در حین رانندگی پادکست گوش کنید. ۱۵. آیا پادکست ها جنبه ی آموزشی دارند خواه سرگرمی؟

پادکست ها درواقع آمیزه ای از آموزش و سرگرمی هستند و مشتاقان تدریس و رشدوتوسعه ی فردی تفاوت خاصی بین این دو نمی بینند. با پادکست شنوایی کردن بی آرامی داده ها جدید یاد می گیرید و غم سبب و الهام مشخص می کنید. ۱۶. چطور می نبوغ از پادکست ها نهایت استفاده را برد؟

اینکه چقدر می توانید از یک پادکست روزی ببرید، بوسیله علت ی حقیقی شما برای گوش دادن به آن پادکست رابطه دارد. اگر قصد دارید گوشه ای از وقت تان را به تحصیل مفاهیم و ایده های جدید اختصاص بدهید، فقط کافی است یک فنجان چای بریزید و هدفون تان را روی شنوایی بگذارید و هرچه را بی آرامی که یاد می گیرید در درفترچه ی مطلب همراه تان بنویسید. به همین سادگی می توانید بخشی از حین تان را بوسیله رشدوتوسعه ی فردی اختصاص بدهید. یا چنانچه دل تان خواست می توانید داخل دم پیاده روی، رانندگی یا انجام کارهای روزمره بوسیله پادکست موردعلاقه تان شنوایی کنید. و برای اینکه آنچه یاد می گیرید درون ذهن تان بنشیند، می توانید اپیزودهای مدنظرتان را چند بار گوش کنید. پادکست گوش کردن با دوستان نیز فرصت خوبی بخاطر بوسیله تعهد پرداخت گذاشتن تجربیات فراگیری و گفت وگو اطراف مباحث مطرح شده است. ۱۷. چگونه می نبوغ پادکست شنوایی کردن را به قانون تبدیل کرد؟

پادکست گوش کردن هم محکم شبیه سایر عادات موفقیت نیازمند اصرار است. هرچه عادات متاخر ناچیز زحمت تر باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که به آن عادات پایبند بمانید. پس قانون پادکست شنوایی کردن را برای خودتان میسر کنید: چنانچه هر روز رانندگی می کنید، کافی است جلوتر فایل های مدنظرتان دانلود و آماده کنید تا دفعه ی بعد که سوار سامان شدید، فقط لازم باشد که بدون هیچ روحی فایل ها را پلی کنید. نیز می توانید شب ها قبل از خواب ورق ی پلی مسوده پادکست مدنظرتان را بوک مارک یا نشان گذاری کنید یا بخاطر خودتان یک یادداشت یادآوری بنویسید تا بامداد که از خواب اهتزاز شدید داخل دم انجام کارهای آغازین روز به آن گوش کنید.

نکته اینجاست که پادکست شنوایی کردن را به زور در برنامه ی روزانه تان نگنجانید، بلکه از زمان های راحت و بی کاربرد ای که در طول روز دارید کاربرد کنید. مثلا می توانید وقتی در صف امید هستید، وقتی استراحت می کنید و حکم خاصی ندارید یا تا اینکه وقتی به عمل امور روزمره ای که نیازی بوسیله تمرکز ندارند مشغول اید پادکست گوش کنید تا هم چیزی یاد بگیرید و بی قراری وقت تان مفرح زیرفون سپری شود. در ادامه بخوانید: ۱۳ طریق قباحت که بهره وری را پایین می آورد