اتریوم چیست؛ نحوه کارکرد اتریوم و تباین آن با بیت کوین

اتریوم سیستم غیرمتمرکزی است که یک نهاد دولتی آن را کنترل نمی نرم. اکثر سرویس های آنلاین، تصرف وکارها و دایره ها توسط جهیز های متمرکز مدیریت می شوند. این وضع صدها سال است که ادامه دارد. با اینکه تاریخ بوسیله ما نشان داده که این سیستم مشکلات ویژه خودش را دارد، اما تا زمانی که طرف های گرفتار به هم اعتماد ندارند، استفاده از سیستم های متمرکز اجتناب ناپذیر است. در این مقاله شما را با نحوه ایجاد اتریوم و کارکرد آن، نفاق اتریوم با بیت کوین، کاربردهای اتریوم، مزایا و معایب اتریوم آشنا خواهیم کرد.

اتریوم چیست؟

در سیستم متمرکز، یک نهاد همه چیز را کنترل می یواش. البته خلق یک مشکل در جهیز باعث می شود تا اپلیکیشن ها و سرویس های آنلاین در مقابل حملات سایبری و کمیت برق آسیب پذیر شوند. همچنین درون شبکه های اجتماعی آنلاین و سایر سرورهای آنلاین، کاربر باید تا حدی اطلاعات انحصاری خویشتن را متوجه کند که این داده ها تو سرورهای سیستم متمرکز ذخیره می شود. اینجاست که یک کارمند خاطی می تواند اطلاعات شما را به دزدی ببرد.

اتریوم به عنوان سیستمی غیرمتمرکز کاملا خودمختار است و هیچ کسی آن را کنترل نمی بطی ء. درواقع، هیچ نقطه مرکزی برای شکسته شدن حیات ندارد؛ بلکه توسط هزاران رایانه داوطلب داخل بکلی دنیا کنترل می شود. به همین دلیل، هیچ وقت آفلاین نمی شود. داخل ضمن اطلاعات انحصاری کاربران روی سیستم خودشان ذخیره می شود و محتوایی مثل اپلیکیشن ها، ویدئو و… داخل کنترل طولانی پدیدآورنده آن خواهد وجود و نیازی به انقیاد کردن از قوانین سرویس های هاستینگ مثل یوتیوب یا اپ استور هم ندارند.

روانی مهم بعدی، درمورد بستگی بیت کوین و اتریوم است. باید بدانید این دو، دو پروژه کاملا متفاوت هستند و اهداف متفاوتی دارند. بیت کوین اولین ارز دیجیتال و یک سیستم انتقال پول است که براساس فناوری «دفاتر کل توزیع شده» یا «بلاک گره» ایجاد شده است.

اتریوم از همین فناوری استفاده کرده و توانایی های آن را گسترش داده است. اتریوم شبکه ای کامل است که مرورگر اینترنتی، سیستم کدگذاری و پرداخت خود را نیز دارد. از همه بنیانی تر، بوسیله کاربران اجازه می دهد تا اپلیکیشن های غیرمتمرکز را روی فناوری بلاک گره اتریوم خلق کردن کنند.

این اپلیکیشن ها می توانند ایده های کاملا متاخر یا کپی ایده هایی باشند که قبلا ارتکاب شده اند. این گونه اجازه می دهد تا دست واسطه ها کوتاه شود و همگی نفقه های مرتبط با این واسطه نیز حذف می شود. به عنوان مثال، تنها کسی که از لایک کردن خواه بوسیله ابونمان گذاشتن یک پست تبلیغاتی روی صفحه شما سود می برد، فیسبوک است. درون شبکه اجتماعی نسخه اتریوم، غم بازیگر و بی آرامی مخاطب که ارتباط مثبتی داشته اند کارمزد می گیرند. در نسخه اتریوم شبکه Kickstarter (یک وب سایت کراد فاندینگ) شما فقط یک نسخه از دشت اولیه را اخذ نمی کنید، بلکه ارباب کمی از سود این شریک تو آینده هم خواهید شد.

از طرفی، اپلیکیشن های به خشکی امدن محور اتریوم طولانی هزینه هایی را که به طرف های سوم برای نمایش خدمات صیقل می کردید، حذف می کنند. به طور خلاصه، اتریوم یک بستر غیرمتمرکز، حقیقت باز، اشتراکی و بلاک چین است که بوسیله ترقی دهنده ها اجازه می دهد تا اپلیکیشن های غیرمتمرکز خود را ترقی بدهند.

همان طور که توضیح داده شد، اتریوم یک سیستم غیرمتمرکز است که اجازه ارتباط همتا به همتا را به کاربران می دهد. هر تراکنش انجام شده بین آنها، توسط خود کاربران پشتیبانی می شود و هیچ نهادی روی آن کنترل ندارد.

سرتاسر سیستم اتریوم توسط یک شبکه جهانی از نودها (چروک ها) پشتیبانی می شود. نودها داوطلبانی هستند که کل بلاک گره اتریوم را دانلود و روی رایانه خود گمارش کرده اند. آنها همچنین تمام قوانین مصالحه شده شبکه را تعاقب می کنند، قدر شبکه را تأمین و درون قبال آن اجر دریافت می کنند.

این قوانین مصالحه شده اند و سایر بخش های شبکه توسط مفهومی به شهرت «قراردادهای هوشمند» ایجاد شده است. این قراردادها بوسیله این منظور طراحی شده اند تا تراکنش ها و سایر عملیات های شبکه را با سایر افرادی که شما لزوما بوسیله آنها متکی ندارید، عارض دهند. مقررات برای همه طرف ها، از قبل، داخل پیمان نامه برنامه ریزی شده است تا آنها به تعهدات خود ارتکاب کنند. پیروی از این هنجار باعث ساختن یک سری تراکنش ها یا سایر اعمال ازپیش توافق شده می شود.

بی نهایت ها عقیده دارند که قراردادهای هوشمند، آینده ی سازوکارها و قراردادهای سنتی هستند و اجرای آنها امن بیشتری را نسبت به قراردادهای سنتی ابداع می درنگ و باعث کاهش نفقه های مرتبط با ساختن یک قرارداد و همین طور ایجاد تکیه بین دو طرف پیمان نامه می شود.

در ضمن این سیستم، یک ماشین رمزی اتریوم (EVM) را همچنین برای کاربرها حاضر می درنگ که نقش برنامه زمانی را برای اجرای قراردادهای هوشمند اتریوم دارد. این سامان مجازی باعث ساختن امنیت برای اجرای کدهایی می شود که بوسیله آنها اعتمادی ندارید و از طرفی تضمین می درنگ که این کدها با سایر کدهای سیستم تداخلی خلق نمی کند. سامان مجازی بوسیله نعوظ کامل از شبکه اتریوم جدا است که آن را به ابزار کاملی بخاطر تست و بهبود قراردادهای هوشمند دگرگونی می یواش. این بستر ارز دیجیتالی به نام اثیر (Ether) را نیز فراهم می نرم. چه کسی اتریوم را ایجاد کرده است؟

داخل اواخر سال ۲۰۱۳، ویتالیک بوترین ایده خویشتن را تو قالب مقاله سفید (نوعی گزارش شریف یا هدایت برای دستیار به خوانندگان است که به منظور درک یک مسئله، حل یک مشکل و یا اتخاذ یک تصمیم تدوین می گردد) ارائه کرد. او این مقاله را برای چند نفر از دوستانش فرستاد و آنها همچنین برای بقیه ارسالش کردند. مولود این شد که ۳۰ نفر با ویتالیک در این تک بستگی گرفتند و تو مورد ایده اش با او صحبت کردند. او منتظر بود که کسی از ایده اش انتقاد کند، اما این موافقت رخ نداد.

این پروژه رسما در ژانویه ۲۰۱۴ معرفی شد. تیم حقیقی پروژه اتریوم دربرگیرنده ویتالیک بوترین، میاهی آلیسی، آنتونی دی لوریو، چارلز هوسکینسون، مجرای لنف لوبین و گاوین وود بودند. بوترین در جلسه بیت کوین که در ده میامی برگزار شد، اتریوم را بوسیله علاقه مندان شناساندن کرد و چند ماه بعد تیم اتریوم پیش فروشی را برای سیاله درنظر گرفت که توکن شبکه اتریوم است. هدف آنها جمع آوری سرمایه بخاطر توسعه این جهیز بود. آیا اتریوم یک ارز دیجیتال است؟

اتریوم یک بستر درنگ افزاری است که می خواهد به نشانی اینترنت و اپ استور غیرمتمرکز اجرا بطی ء. چنین سیستمی حاجت به ارزی دارد تا نفقه مصرف از منابع رایانه ای برای اجرای اپلیکیشن ها صیقل شود. اینجاست که پای اتر به میان می آید.

اتر یک دارایی دیجیتال است و نیازمند طرف سومی برای پردازش پرداخت ها تراشیدن. هر چند عزب به عنوان یک ارز عمل نمی کند، بلکه نقش بنزین بخاطر اپلیکیشن های غیرمتمرکز شبکه را همچنین دارد. اگر کاربری بخواهد چیزی را داخل یکی از اپلیکیشن های اتریوم تغییر دهد، باید بخاطر ادا تغییر در شبکه، خرج آن را پرداخت نرم.

ارج تراکنش به قیافه خودکار لحاظ می شود و براساس مقیاس سوخت موردنیاز برای تغییر لحاظ می شود. استاندارد سوخت موردنیاز نیز براساس قدرت رایانه ای و مدت زمان انجام عملیاتی که برای تبدیل موردنیاز است، لحاظ می شود. فرق اتریوم با بیت کوین چیست؟

وقتی از جنبه ارز دیجیتال به موضوع نگاه می کنیم، شاید اتریوم و بیت کوین شباهت هایی داشته باشند، اما آنها ۲ پروژه با اهداف متنوع هستند. با اینکه بیت کوین تا حالا خود را بوسیله عنوان یک ارز دیجیتال موفق نشان داده است، ولی اتریوم رنجور است با اهداف متنوع که ارز دیجیتال خود را نیز دارد که کمی از اپلیکیشن قراردادهای هوشمند این شبکه است.

حتی وقتی ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتر را با بی قراری مقایسه می کنیم، اختلاف های یدکی حیات دارد. به نشانی شهید بیت کوین بوسیله طور کلی ۲۱ میلیون پس انداز مسکوک دارد، ولی میزان ذخیره اثیر ایجادشدنی عملا بی نهایت است. زمان خلق کردن هر بلاک بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه است، این زمان برای اتریوم حدود ۱۲ ثانیه است که نشان از زمان کم برای تأیید بلاک ها دارد.

از طرفی حصول بیت کوین نیازمند قدرت رایانه ای و الکتریسیته ای اضافی است که عزب تو مزارع صنعتی استخراج بیت کوین قابل دسترس است. اما الگوریتم اثبات کار اتریوم اجازه می دهد تا افراد عادی هم بتوانند دست به استخراج آن بزنند.

بنیانی ترین تفاوت بین این دو، کدهای داخلی اتریوم است که براساس سامان تورینگ طولانی ایجاد شده اند، یعنی هر چیزی می تواند در شبکه محاسبه شود تا زمانی که قدرت پردازشی و زمان موردنیاز موجود باشد. بیت کوین این استعداد را ندارد. با اینکه این قابلیت باعث می شود که کاربران اتریوم از بی نهایت امکان برخوردار باشند، اما این ابهام می تواند مشکلات امنیتی ایجاد درنگ. اتریوم چطور کار می کند؟

همان طور که قبلا اشاره شد، اتریوم از پروتکل بیت کوین یا همان بلاک چین استعمال می کند، اما آن را برای انجام کارهایی فراتر از تراکنش های مالی تحول داده است. عزب شباهت این دو بلاک چین داخل این است که تمام تاریخچه تراکنش ها را پس انداز می کنند، اما بلاک چین اتریوم کارهایی بیشتری انجام می دهد.

جدا از تاریخ تراکنش ها، هر نود روی شبکه اتریوم باید آخرین تغییرات قیافه گرفته، اطلاعات کنونی هر پیمان نامه هوشمند شبکه، جاویدان الباقی احصائیه هر کاربر و محل و کد هر قرارداد هوشمند را دانلود درنگ.

می توان بلاک چین اتریوم را به عنوان یک سامان حالات متناهی تراکنش ها توصیف کرد. در علوم رایانه، منظور از سامان حالات متناهی این است که چیزی می تواند یک سری از ورودی ها را بخواند و براساس آن ورودی ها به یک شرایط متاخر گذار کند. وقتی تراکنش ها اجرا شدند، ماشین به یک حالت دیگر گذار می کند.

هر حالت اتریوم حاوی میلیون ها تراکنش است. این تراکنش ها داخل قسمت قسمت کردن هایی به شهرت بلاک جمع آوری می شوند که هر بلاک بوسیله بلاک سابق خود زنجیر می شود. اما قبل از اینکه تراکنش بتواند به دکه بی مو اضافه شود، ابتدا باید تأیید شود که برای انجام این حکم فرایندی به نام استخراج خواه ماینینگ باید صورت بگیرد.

استخراج فرایندی است که وقتی یک گروه از نودها از قدرت پردازشی خویشتن برای اتمام پروتکل تایید کار استفاده می کنند که درواقع یک پازل ریاضی است. هر چقدر این قدرت پردازشی بیشتر باشد، پازل همچنین زودتر حل می شود. پاسخ به این پازل همان از کار افتادن کار است و تضمین کننده اعتبار بلاک خواهد حیات.

ماینرهای زیادی در سراسر دنیا با حزن رقابت می کنند تا بلاک جدید را ابداع و تأیید کنند. هر زمان که این کار قیافه بگیرد، یک توکن اتر حزن ایجاد می شود و به ماینر پاداش داده می شود. ماینرها ستون فقرات شبکه اتریوم هستند؛ چراکه نه عزب تراکنش ها و هر عملیاتی را تأیید می کنند، بلکه باعث ایجاد توکن های جدید شبکه نیز می شوند. از اتریوم می نبوغ چه مصرف هایی کرد؟

اتریوم به توسعه دهنده ها اجازه می دهد تا اپلیکیشن های غیرمتمرکز خود را ساختن و روش اندازی کنند. هر سرویس متمرکزی می تواند با استفاده از اتریوم غیرمتمرکز شود. تنها چیزی که می تواند ساختن اپلیکیشن های جدید را محدود کنند، خلاقیت سازنده اپلیکیشن است.

اپلیکیشن های غیرمتمرکز این ظرفیت را دارند که وفاق بین شرکت ها و کاربران را بوسیله طور کلی تغییر دهند. این روزها سرو های زیادی بود دارند که از دو طرف معامله فقط برای یک سپرده، نرخ تراکنش طلب می کنند. از طرف دیگر بلاک چین اتریوم، خریدار ها را قادر می سازد تا مبدأ اصلی محصولات خریداری شده را ردیابی کنند. اجرای قراردادهای هوشمند اذن انجام نوک تیز و ایمن معاملات را بدون دخالت یک شفیع امکان پذیر می یواش.

فناوری بلاک چین نه عزب پتانسیل این را دارد که سرویس هایی برپایه وب را به نعوظ طاسی تحول دهد، بلکه می تواند صنایعی را که سابقه طولانی دارند، به طور کلی تغییر دهد. به عنوان مثال، در صنعت بیمه عمر آمریکا حدود ۷ میلیارد دلار پول حیات دارد که می تواند بوسیله رخساره شفاف و عادلانه از شیوه بلاک چروک مجدد توزیع شود. همچنین با اجرای قراردادهای هوشمند، خریدار ها می توانند در عارض پاسداری شرایط قرارداد، به رخ آنلاین التماس بیمه خود را ثبت و آن را آنلاین پرداخت کنند.

بلاک چین اتریوم می تواند اقتدار های ذاتی خود مثل اعتماد، شفافیت، زنهار و عملکرد بهینه را به هر سرویس، تصرف وکار و صنعتی بیاورد.

از اتریوم می توان بخاطر خلق کردن سازمان های غیرمتمرکز خودمختار (DAO) کاربرد کرد که کاملا مشعشع و مستقل از هر نوع دخالتی ارتکاب می کنند. DAO بوسیله وسیله کدهای برنامه نویسی شده و مجموعه ای از قراردادهای هوشمند اداره می شود که روی بلاک چین ثبت شده اند. DAO ایجاد شده است تا نیاز بوسیله فرید خواه گروهی از افراد را برای کنترل از بین ببرد.

مالکیت DAO در اصالت افرادی است که توکن های آن را خرید کرده اند. البته میزان توکن های خریداری شده برابر با سهام مالکیت از DAO نیست. توکن ها معیار مشارکت افراد درون پروژه هستند که به آنها حق رأی می دهد. مزایای اتریوم

بستر اتریوم حاوی طولانی منافعی است که از بلاک گره متصور هستیم. این بستر داخل موافق هر نوع دخالت طرف سوم، مصون است. یعنی طولانی اپلیکیشن های جاهل متمرکز و DAO که در سیستم قرار دارند، توسط هیچ کس کنترل نمی شوند.

هر پروژه بلاک چروک براساس یک سری قوانین مورد توافق ساختن شده است: یعنی تمام نودهای جهیز باید بخاطر هر تغییری که عارض می گیرد، ائتلاف خود را ابراز کنند. این قابلیت، جلوی کلاه برداری، تلاطم و دخالت بیرونی را می گیرد.

تمام این بستر غیر متمرکز است یعنی: هیچ نقطه ای بخاطر ضعف وجود ندارد، همه اپلیکیشن ها همیشه آنلاین هستند و باثبات نمی شوند. درون ضمن حقیقت جاهل متمرکز و امنیت رمزنگاری شده باعث شده تا شبکه اتریوم در مقابل هر سنخ حمله هکری محافظت شود. معایب اتریوم

با اینکه قراردادهای هوشمند می خواهند شبکه را در مقابل دخالت بیرونی حراست کنند، مفید بودن آنها وابستگی به افرادی دارد که کدهای آن را نوشته اند. ابد جای خطای انسانی وجود دارد و هر سنخ خطایی داخل کدها می تواند مورد سوءاستفاده قرار بگیرد. چنانچه این طور چیزی رخ دهد، هیچگاه راه مستقیمی برای جلوگیری هکر از حمله یا سوءاستفاده از اشتباه حیات ندارد. تنها راه مقابله این است که همگی به توافق برسند و کدها را دوباره بنویسند. هر چند این برخلاف ماهیت بلاک گره است؛ چراکه قرار بود بلاک چین تغییرناپذیر و ایمن باشد.

در کتاب ۳۰ آوریل ۲۰۱۶ حمله ای هکری به یک DAO قیافه گرفت و بیش از ۳٫۶ میلیون توکن اثیر به ربایش رفت. هکر از باگی به نام «ارتباط مجدد» در کدها استعمال کرده و حساب DAO را بوسیله یک DAO دیگر که دارای ساختاری قرین بود، نقل مکان کرده وجود. از دست دادن تنخواه DAO عزب مشکلی نبود که پیش آمد. متکی کاربران بوسیله طاس شبکه اتریوم غصه در معرض خطر قرار گرفت و نرخ اتر از ۲۰ به ۱۳ دلار کاهش پیدا کرد.