فناوری بلاک چروک چیست؛ انواع و نحوه راندمان تکنولوژی بلاک چین

بلاک چروک (Blockchain) فناوری ای است که نحوه ی کارکردن سندیت های داده ی توزیع شده را از تازه تعریف می کند. داخل این فناوری همه اطلاعات ذخیره شده روی سیستم بین همگی اعضای شبکه بوسیله اشتراک گذاشته می شود. در این مقاله شما را با فناوری بلاک چین، نحوه امر تکنولوژی بلاک چین، کدهای بلاک و توابع هش و پروتکل اجماع و نیز انواع بلاک چروک و انفراد های آن ها آشنا خواهیم کرد.

حتما بخوانید:شناساندن ۶ ارز دیجیتال بنیادی و اسمی درون دنیا۵ نصیحت نخستین برای پول درآوردن از فضای آنلاینانواع لذت پول بیت کوین و مشکلات احتمالی امنیت آن ها بلاک چین چه زمانی متولد شد؟

بهتر است از شروع شروع کنیم. از وقتی که اینترنت بوسیله وجود آمد، تقلا های زیادی بود داشت تا روش پرداخت آنلاین امنی ایجاد شود. این تکاپو ها منجر بوسیله تولد ایده ی ارز مجازی شد. کلید موفقیت این امر توسط «اس. هابر» و «ابلیو. اس. استورنتا» داخل سال ۱۹۹۱ به گیتی معرفی شد. این «کلید» بلاک چین است، ایده ای هوشمندانه و کاملا ساده که برای آدم هایی غیرقابل توکل (و حتی ناشناس!) این امکان را مهیا می نرم تا پهلو وجه اشتراک مجله گذاری و ذخیره سازی معلومات (مشابه تراکنش های مالی) به توافق برسند.

شعار اصلی فن شناسی بلاک چین، مهیا کردن امضای دیجیتالی بود که امکانِ ثبت منظم اسناد دیجیتالی را حاضر می درنگ. این پیوستگی تا سال ۲۰۰۸ نیفتاد و آن موقع فردی با لقب مستعار «ساتوشی ناکاموتو» ارزی به شهرت بیت کوین را با استعمال از این فن شناسی معرفی کرد. بیت کوین شبکه ای است که در آن افراد ناشناس ارزی مجازی به اسم بیت کوین را معامله می کنند که در واقع وجود خارجی ندارد. از سال ۲۰۰۸ تا امروز هزینه ی یک بیت کوین از چند مراسم به بیش از ۸۰۰۰ دلار رسیده است. فناوری بلاک چین چیست؟

ابتدا باید مشخص کرد که معماری بلاک چین اصلی چگونه است؟ بلاک گره ها تا امروز به شکل ساختارهای دیگری درآمده اند و دارای انواع متفاوت و محدودیت های مختص به خودشان هستند.

بلاک چین پایگاهی توزیع شده و همتا به همتاست که در آن همه ی اعضا (که «نود» «Node» نامیده می شوند) از رویت سلسله مراتبی در یک سطح هستند و به برهان حیات پروتکلی اجماعی، نیازی محو به یکدیگر اعتماد کنند. همچنین، هر قامت دارای یک کپی از دفتر بی مو بلاک چین است.

توزیع شده:یعنی معلومات در سرور مرکزی و محرمانه ذخیره نمی شود، بلکه در تمام سرورها یا کامپیوترهای هر کدام از اعضا قرار می گیرد که دارای «نود» هستند. این واقعیت همراه با کاربرد از توابع «هش» (Hash)، این تکنولوژی را فوق العاده زنهار می درنگ.

همتا به همتا: یعنی اطلاعات میان اعضا بوسیله لباس گروهی مشترک است. هر عضوی که دارای «نود» است بوسیله بقیه ی «نود»ها (که آنها را «خویش های نودی» می نامیم) وصل است و تمام اطلاعات درباره ی تراکنش های خودش خواه افراد غریبه بین آنها به لباس گروهی مشترک است. سپس، آنها این تراکنش ها را با ارتباط هایشان تکرار می کنند.

پروتکل اجماع:این مفهوم، برنگ خون ترین ایده ی تکنولوژی بلاک چین به حساب می آید. به طور اختصار این روشی است که براساس آن عزب بلاک های بی عیب به بلاک چین افزودن می شوند و اگر کسی بلاک اشتباهی شناساندن کند، اعضای راستگو و درستکار می توانند آن را رد کنند.

دفتر کچل: هر جسم یک کپی از تاریخچه ی بوسیله روزشده ی تراکنش ها را دارد. این کار باعث می شود بتوان مطالعه کرد که آیا انفراد که تلاش کرده تا تراکنشی انجام بدهد، پول انجام این حکم را دارد خواه خیر! بنابراین مشکل دوبار خرج کردن حل می شود.

ناشناس: افراد با یک کلید خصوصی (یک رمز عبور) و یک مفتاح یا کیف پول عمومی (کدی ترکیبی از دست خط و اعداد که اعضای دیگر آن را می بینند) به سیستم دسترسی دارند. از این نظر همگی چیز ناشناس است. بااین حال، شما به عنوان یک «نود» آی اثر خودتان را بوسیله دوستان نودی تان عرضه می دهید، پس شناسایی کاملا غیرممکن نیست. البته رویه های خفیه و بیرونی برای اجتناب از این کار وجود دارد. تکنولوژی بلاک چین چطور حکم می نرم و چگونه همه چیز اعتبارسنجی می شود؟

گام ۱: وقتی یک نود می خواهد تراکنشی عمل بدهد (پول بفرستد، قرارداد هوشمندی ببندد و غیره) این اطلاعات را به دوستان نودی خود می فرستد. هر نود نخست تعدادی از نکات پایه را بررسی می درنگ (برای مثال اینکه آیا پول قبلا نفقه شده خواه نه).

شلنگ ۲:اگر همه چیز منیع باشد، آنها معلومات تراکنش را در استخرشان (نوعی ثبت انحصاری) ذخیره می کنند و مکرر آن را بخاطر دوستان نودی خود می فرستند. هر نود حوض متفاوتی دارد، بجهت با ترتیب متفاوتی از تراکنش ها واقف می شود.

گام ۳: داخل هر دور (داخل بیت کویین هر دور بوسیله نعوظ متوسط ۱۰ دقیقه کشش می کشد) یک نود به شکل ناگهانی انتخاب می شود تا بلاکی را با تراکنش های استخر خودش اعلام کند. این فرایند کلیدی به پروتکل اجماع مشهور است. به جای اینکه نودها ۱۰۰ درصد تصادفی باشند، نودهای مختلف شانس های متفاوتی در تر شدن دارند.

گام ۴: بلاک متاخر توسط ویژگی منتخب اعلام و امضا شده است. یعنی این بی نظیر ورژن جدیدی از بلاک چین را برای دوستان نودی خویشتن می فرستد که بلاک های ورژن قبلی و بلاک اضافه ای را که با تراکنش های استخرش پر شده است، دربردارد. دوستان نودی آن را دریافت و اعاده می کنند.

گام ۵:اگر نودها این بلاک الحاقی را برومند درون نظر بگیرند، بلاک چین را به روزرسانی می کنند.

پس مراحل را می استعداد به این صورت اختصار کرد: فرستادن داده ها درباره ی تراکنش ها. نودها تراکنش ها را در استخرهایشان ثبت می کنند. تفویض تصادفی یک نود تا بلاک بعدی را اعلام کند. نود بلاک متاخر را به دوستان نودی خود می فرستد و آنها آن را تکرار می کنند. اگر بلاک جدید شریف تو رویت گرفته شود، همگی ی نودها کپی خود از بلاک چین را به روزرسانی می کنند. توابع هش و اعداد هش

کامل بلاک ها یک کد/عدد ترکیبی از حروف و ارقام بوسیله نام «هش» دارند. برای به دست آوردن یک «هش»، باید بر روی تمام اطلاعات بلاک (عدد، تراکنش های داخلش، امضای تأییدکننده اش و غیره) و کد دیگری به اسم نانس (Nonce) تمرکز کنید. هش نتیجه ی به کاربردن یک هش (تابعی با خواص ریاضی اختصاص و کار کننده برای امن چین) برای این الحاق است. هر هشی عفیف نیست، بلکه باید با مغز معینی از صفرها مقدمه شود (که بستگی به بلاک چین دارد). استراتژی پیداکردن هش معتبر، تجربه کردن نانس های مختلف است تا هش معتبری پیدا کنید. یکی از خواص هش ها این است که هیچ استراتژی ای بهتر از تجربه کردن نانس های تصادفی برای سندیت وجود ندارد.

این کار رویه دستکاری را تقریبا غیرممکن می سازد. چرا که اگر شما چیزی را درون بلاکی که از قبل محترم شده (و بنابراین هش معتبری دارد) تحول دهید، مشهود است که هش دیگر شریف نخواهد بود. نکته این است که در برابر هش بلاک قبلی را به عنوان یکی از تکه ها برمی دارید تا هش بلاک کنونی را به دست بیاورد، اگر چیزی را درون بلاکی تغییر دهید، نه تنها آن بلاک نامعتبر می شود، بلکه بی مو بلاک های دنباله ی آن هم نامعتبر می شوند! اگر کسی بخواهد چیزی را تو بلاکی دگرگونی بدهد، باید دوباره آن بلاک و کامل بلاک های دنباله اش را از تمام کپی های بلاک چروک که هر نود دارد، حصول بطی ء. پروتکل اجماع

پروتکل اجتماع روشی است که داخل آن یک نود گزینش می شود تا بلاک جدیدی اعلام درنگ. ایده این است که نودهای قابل توکل نوبت بیشتری بخاطر برنده شدن دارند. دو پروتکل مد عبارتند از:

ثبوت کار (PoW): این رایج ترین پروتکل است و پروتکلی است که بیت کوین و اتریوم از آن استفاده می کنند. در اینجا، هربار که یک نود بلاکی را اخبار می کند، آن بلاک عاری هش منتشر می شود. این امر رقابتی را بین کامل نودها آغاز می کند تا این هش را روشن کنند (درواقع طولانی آنها سعی نمی کنند این کار را کنند و کسانی که این فقره را می کنند ماینر«Miner» نامیده می شوند)، در مقابل کسی که آن را مشخص کند، برنده ی این نوبت آزمایی است و راست اعلام بلاک جدیدی دارد. ماینرها باید از نرخ زیادی قدرت محاسباتی (و پرهزینه) برای پیداکردن هش استفاده کنند و کسی که هش را معین می کند، اجر می گیرد، البته فقط در صورتی که بلاکی که بعد از آن اعلام می کند، توسط جمع پذیرفته شود (پاداش درحال فراهم در شبکه ی بیت کوین ۱۲.۵ بیت کوین است و هر سال چهار یکبار نیمه می شود).

چرا این کار از طرف بلاک گره انجام می شود؟ در مقابل اگر شما اتفاقی بلاک اشتباهی اطلاع دادن کنید، زمان و کارمایه و پول تان هدر می رود و بلاک رد می شود و به شما حزن هیچ پاداشی علاقه نمی گیرد. بوسیله این شکل، هیچ انگیزه ای برای افرادی وجود ندارد تا بلاک های مشکل دار با تراکنش های غلط اخبار کنند.

به دلیل پاداش بالا، افراد زیادی در سرتاسر گیتی (که درواقع زمان حال به شکل گروهی کار می کنند) برای ماینینگ بلاک ها (اعتبارسنجی) هم چشمی می کنند. محظور ماینینگ طوری تنظیم شده است که یک بلاک متوسط پس ازآن از مدت زمان ایکس (درون بیت کویت ۱۰ دقیقه) حصول شود. بنابراین، هرچه افراد بیشتری رقابت کنند، حصول ابدار مرطوب است و هش ها و بلاک چین حمایت بالاتری دارند.

از کار افتادن سهام (PoS): با ثبوت سهام بلیت های بخت آزمایی بوسیله تمام نودها داده می شود، اما هرچه پول بیشتری داشته باشید، بلیت های بیشتری گیرتان می آید. گوناگون بلاک چروک ۱. اشتراکی ویژگی ها هرکسی می تواند به آن ملحق شود شفاف است احتیاج به توکل به دیگران حلق ایمنی براساس پروتکل های اجماع و توابع هش

مثال ها: بیت کوین / اتریوم (عموما ارز رمز محور) ۲. ائتلافی / متحد و خصوصی انفراد ها انحصاری شرکت ها شبکه را مدیریت می کنند امنیت براساس معماری هر بلاک گره

شهید ها: آر۳، کوردا، مولتی چین، ای دبلیو اف ۳. بلاک چین به نشانی درخت سرو ویژگی ها سرویس های بلاک چین در کلود که توسط انبازی های پیشرو نمایش می شود نیازی به پیکربندی ازاله حاجت به سرمایه گذاری در سخت افزار نیست

شهید ها: آمازون (AWS)، مایکروسافت (Azure)، آی بی ام (BlueMix) بلاک چروک های عمومی

هر کسی می تواند بطی ء افزار را دانلود کند، بوسیله آن بپیوندد و نود خودش را ایفا کند (یعنی عضویت با داشتن راست و حقوقی مثل هر فرد دیگر). این بلاک چین ها باز و کاملا شفاف هستند. تمام تراکنش ها عموما در شبکه ای مثل انجام می شوند. معروف ترین مثال بیت کوین و اتریوم هستند. طولانی بلاک چین های عمومی قرین عموما براساس ارز رمز هستند (در حال حاضر بیشتر ۷۰۰ ارز رمز وجود دارد!). بلاک چروک های خصوصی

اگر بلاک چینی برای اهداف تجاری می خواهید، این دسته کم ارزش شماست. گزینه های زیادی از کند افزارهای متن باز برای توسعه دهنده ها وجود دارد (هایپر لجر، کوردا، ای اف دبلیو، مولتی چین، چارچوب مخصوص اتریوم و غیره) که می توانید دانلود کنید و داخل کامپیوترتان ارتکاب کنید. این روزها این بلاک گره ها تقریبا هر روز به روزرسانی می شوند و اشکالات تو آنها به وفور است. آیا این بدین معناست که باید از آنها امساک کنید؟ اصلا! این یعنی هنوز فرصتی دارید تا قبل از هر بی مانند دیگری کاری جدید انجام دهید و سپس از آن بیرون شوید. به این بلاک چین ها از زاویه ی جدیدی تامل شده است. اساسا، اینجا نودها توسط بعضی دایره دایره می شوند که بوسیله طور کلی به هم اعتماد دارند. آنها همگی در یک سطح هستند و هیچ کدام نمی تواند بدون ثبت شدن در دکه بی مو بقیه طرز کار ادا بدهد (بوسیله برهان ساختار بلاک چروک). کاربران از طریق یک رابط وب دسترسی فاحش می کنند (برای شهید از قاعده یک اِی معلول آی به سرورهای نود) و مجوزهای محدودی دارند. بنابراین آنها عموما شفاف و باز نیستند.

بلاک گره های متحد: تباین بین بلاک گره خصوصی و متحد تعداد دایره هایی است که شبکه را کنترل می کنند. خصوصی برای یک سازمان است و متحد مربوط به بیش از یک سازمان. بلاک چین به عنوان سرویس

شاید به مفاهیمی مثل کند افزار بوسیله عنوان سرویس عادت کرده باشید که در ویکی پدیا بوسیله نشانی: «نرم وسایل و روال انتقالی است که به خشکی امدن پایه ی اجاره مجوزدهی می شود و متمرکز میزبانی می شود» تعریف شده است. بلاک چین بوسیله نشانی سرویس هم تعریف مشابهی دارد و فقط مربوط بوسیله بلاک چین است. بعضی از شرکت های پیشرو مثل آی بی ام، مایکروسافت و آمازون سرو های بلاک چین را تو کلود (Cloud) ارائه می دهند. به طور طاسی آنها بوسیله جای یک سرور یا کلود خصوصی، هاستینگ شبکه و نودهای شما را در کلودهای خودشان حاضر می کنند، ولی برای شما کد نمی نویسند. شعار این کار امان بالاتر، مساعدت و گاهی محیطی دوستانه مرطوب است. واقعیت درباره ی شبکه های خصوصی/متحد

در جمع بندی، بهتر است نظراتی درباره ی تجارت بلاک چروک مرور شود.

گزینه های متن باز برای کدنویسی بلاک چین های خودتان، هنوز در مراحل نخستین هستند. علی رغم این واقعیت که جمعی از توسعه دهندگان در سرتاسر جهان برای کارکردن روی آن متجاوز تپش زده هستند، احتمالا گزینه های قابل اعتمادتر هنوز منتشر نشده اند.

عمده است که در نظر داشته باشید، بسیاری از پروژه هایی که این روزها تلاش می کنند، بلاک چروک را پیاده سازی کنند، از این فن شناسی به شیوه های نوین کاربرد نمی کنند. آنها از آن مصرف نمی کنند تا شفافیت را افزایش بدهند و نیز دسترسی باز حاضر نمی کنند. چنانچه نودهایی که راه اندازی ها دارند تصمیم بگیرند مجوزهای دسترسی کاربران معمولی را به شدت محدود کنند، تو این صورت دیگر فرقی با یک شان داده ی سنتی ندارند.

همچنین دو رویکرد کارگر در رابطه با مزایای این دو شبکه برای کسب وکارها حیات دارد.

بخاطر موسسه هایی که باهم کار می کنند، بلاک چین می تواند بوسیله عنوان گیرایی داده ای توزیع شده به امر رود تا اطلاعات به شکلی سزاوار سرزنش متکی و تحت نظارت و اعتبارسنجی همگی (یا بیشتر) اعضا بوسیله تعهد پرداخت گذاشته شود. هرچه این سازمان ها شبکه را شفاف برنده و بازتر بخواهند، بلاک چین برای پایگاه مفیدتر است.

دومین رویکرد مربوط بوسیله دیجیتال سازی است. بلاک چین هم بوسیله امضاهای دیجیتال و ثبت دیجیتال اموال نیاز دارد و اندوه به آن کمک می کند. گروه هایی هستند که همین زمان حال بر روی این مسئله مبتلا بوسیله کارند. داخل امتداد بخوانید: نحوه بیع بیت کوین چگونه است؟